شبکه های اجتماعی

شیرین 28 ساله و متأهل است، اما نظر دیگری دارد؛" به نظر من اساساً این شبکه‌های اندرویدی حریم خصوصی و پرایوسی (Privacy) آدم را زیر سؤال می‌برد. واقعاً نمی‌فهمم اینکه به محض وارد شدن در یکی از این شبکه‌ها همه لیست شماره‌های تلفن فرد خبردار می‌شوند و می‌توانند وارد حریم خصوصی آدم شوند و مثلاً عکسی که برای پروفایلم گذاشتم را ببینند، یعنی چه؟ فردی که من یک‌بار شماره‌اش را برای انجام کاری گرفته‌ام یا به او شماره داده‌ام یا همکار اداره و یا هر کسی که این روزها شماره‌اش ممکن است در لیست تلفن همراه منِ نوعی باشد و اساساً با هم صمیمیت و نزدیکی نداریم، چرا باید عکس‌های من را در وایبر و واتس‌اپ ببینند و به‌طور خصوصی و شخصی‌تر برایم پیام هم بگذارد؟ احساس می‌کنم فضای مسیج‌بازی در این شبکه‌ها بسیار راحت‌تر و عادی‌تر از اس‌ام‌اس دادن است و به نوعی افراد را به هم نزدیک می‌کند و قبح روابط نامشروع و خارج از عرف را ریخته است؛ ارتباطی که معمولاً به صورت اس‌ام‌اسی به این سادگی‌ها انجام نمی‌شد. به نظرم این شبکه‌های اندرویدی آدم‌ها را برای نزدیک‌شدن به یکدیگر و ارتباطات خارج از چارچوب وقیح می‌کند. با وجود اینکه گوشی‌ام اندرویدی است، اما خودم و همسرم در هیچ‌کدام از این شبکه‌ها عضو نیستیم."

مهرداد 32 ساله و مجرد هم معتقد است که شبکه‌های اندرویدی تلفن همراه برخی ارتباطات غیرضروری و خارج از مرز را میان دختران و پسران گسترش می‌دهد. خاطره او در این زمینه جالب است: "مدتی پیش برای کاشت مو به یکی از کلینیک‌های کاشت مراجعه کردم و خانم دکتر جوانی مرا ویزیت کرد و قرار شد برای عمل پیشش بروم. روز عمل با دستیارانش که بیشترشان دختران جوانی بودند در تمام طول ساعات عمل در مورد مرد دیگری که یک ماه پیش آنجا کاشت انجام داده بود، حرف می‌زدند. حال آنکه مرد عرب بوده و پس از کاشت از ایران رفته است، اما به‌واسطه داشتن شماره موبایل خانم دکتر برای تماس اورژانسی پس از عمل، حالا با هم کلی عکس از طریق واتس‌اپ و وایبر رد و بدل کرده‌اند و کل خانواده و دوست‌های یکدیگر را می‌شناختند. مرد و زن هر دو متأهل بودند و من پس از آن روز مدت‌ها به این موضوع فکر می‌کردم که این ارتباطات چقدر شرعی یا اخلاقی است؟؛ آیا همسران آنها از این امور آگاهی دارند؟؛ آیا راضی هستند؟؛ به نظرم شبکه‌ها اندرویدی تمام مرزهای اجتماعی برای ارتباطات بین فردی را شکسته و در آینده نزدیک قبح بسیاری از روابط نامشروع را خواهد شکست."


زهره 38 ساله و مادر یکی دختر 16 ساله است. می‌گوید در مقابل موبایل‌های اندرویدی، فیس‌بوک و توئیتر پادشاه بودند!؛ " وقتی رفتیم برای دخترم موبایل بخریم، معمولی‌ترین گوشی موجود را گرفتیم؛ اما همین هم اندروید رویش نصب شده و انواع شبکه‌های مجازی را در اختیار دخترم قرار می‌دهد. اگر قبلاً برای استفاده از لب‌تاپ و اینترنت و فیس‌بوک می‌توانستیم مرزی تعیین کنیم، به یمن کوچک و جمع و جور بودن تلفن همراه و اتصال آسانش به اینترنت، حالا اساساً نمی‌توانیم نظارتی روی استفاده دخترمان داشته باشیم. مدام سرش در گوشی‌اش است و مشغول لایک و کامنت و چت با کسانی که همگی هم آشنا نیستند. شبکه‌هایی که کل افراد هم‌محلی و نزدیک را شناسایی می‌کنند و هر نوجوانی را در معرض ارتباطاتی قرار می‌دهند که هیچ‌کس از آن خبردار نمی‌شود. گوشی‌اش را شب‌ها با خود می‌برد زیر لحاف و اصلاً نمی‌دانیم کی می‌خوابد!"


فاطمه 37 ساله مادر پسری 19 ساله است. "درس پسرم خیلی خوب بود و در بهترین مدرسه تهران همیشه شاگرد اول بود. پدرش خواست این همه درس‌خوانی و شاگرد اولی‌اش را تشویق کند و چون مدت‌ها دلش تلفن همراه جدید می‌خواست، سال دوم دبیرستان برایش آیفون خریدیم. همان شد که دو سال آخر مدرسه را کلاً درس نخواند و بچه‌ای که معلمینش روی قبولی دانشگاه شریف برایش حساب کرده بودند، دانشگاه آزاد اطراف تهران قبول شد. پسرم اصلاً اهل دختربازی و بیرون رفتن نبود، اما از وقتی گوشی جدید به دستش رسید در همه این شبکه‌های اینستا مسیج، وایبر، لاین، تانگو و ... عضو شد و پای دختر و دوست‌های رنگ و وارنگ اطرافش باز شد. به همین سادگی یک سال از دانشگاه عقب افتاد؛ چون خودش هم توقع چنین رتبه و نتیجه‌ای نداشت و حالا دوباره نشسته است که برای امسال بخواند؛ گرچه همچنان گوشی تلفن همیشه در دستش است."

اما مینا 22 ساله و مجرد است. او نگاه دیگری به شبکه‌های اجتماعی دارد و معتقد است که شبکه‌های اجتماعی برای ارتباطات اجتماعی بسیار ضروری است و باید به این تحول به دیده مثبت نگریست: "اولاً که با استفاده از واتس‌اپ و وایبر و لاین در هزینه‌های تلفن همراه صرفه‌جویی می‌شود و کلی از مسیج‌ها را می‌توان از این طریق و بدون هزینه ارسال کرد و ثانیاً می‌توان با دوست و فامیل خارج از کشور به راحتی و با کمترین هزینه ارتباط داشت. خواهرم 2 سالی است که برای ادامه تحصیل از ایران رفته است و الان مدتی است که ما با استفاده از همین شبکه‌های اندرویدی، به راحتی با هم در تماسیم و نگرانی از بابت هزینه‌ها نداریم. در نهایت هم در این شبکه‌ها می‌توان به سادگی عکس ارسال کرد و از حال و احوال دوستان و آشنایان باخبر شد. به هر حال عده‌ای ممکن است از هر چیزی بد استفاده کنند، اما واقعیت این است که این شبکه‌های مجازی جدید واقعاً زندگی را متحول و ارتباطات را آسان کرده است."

/ 4 نظر / 19 بازدید
ارسال ايميل انبوه

ارسال ايميل انبوه با قيمت ارزان و بازدهي عالي http://alphagroup20.mihanblog.com/ AlphaGroup20@yahoo.com

مریم

زهرا جان لینک شدی! ما را نیز بلینک [چشمک]

طراحي سايت

سلام دوست عزيز ايا دوست داري که يه سايت داشته باشي ، ما ميتونيم با کمترين قيمت و بهترين کيفت هر نوع سايتي که بخواي در کمترين زمان براي شما طراحي کنيم . براي تماس با ما از راه هاي زير اقدام کنيد Tel : 09175519630 Mail : Mrdarvishi[at]Yahoo.Com

شکیبا

سلام دوست خوبم [گل] وبت خیلیییی خوبه[قلب][قلب] ب وب منم سر بزن و نظر بده(لطفا همش توی پست ثابت نظر نزارین)[عصبانی][نیشخند]